Zabieg polega na wykorzystaniu skoncentrowanej wiązka fali ultradźwiękowej o wysokiej energii, która zostaje precyzyjnie skupiona na punktowym obszarze skóry lub tkanki podskórnej. Doprowadza ona do ruchu i tarcia komórek, które przez to generują ciepło i wewnątrz tkanek dochodzi do bardzo małych poparzeń (1,5 do 16 mm). W efekcie tego w skórze i pod nią dochodzi do odbudowy i regeneracji stymulowanych przez uszkodzenia tkanek. Fale ultradźwiękowe docierają wybiórczo do głębszych warstw skóry, dzięki czemu warstwa naskórkowa nie zostaje naruszona. Zabieg HIFU powoduje wystąpienie dwóch zjawisk – termicznego oraz mechanicznego. W pierwszym przypadku tkanka absorbuje ultradźwięki i dochodzi do wzrostu temperatury (60-70 st. C), co z kolei wywołuje koagulację tkanki. Drugie zjawisko polega na wytwarzaniu się pęcherzyków gazu wewnątrz komórki, powodując wzrost ciśnienia i w konsekwencji niszcząc strukturę komórki. Efekty zabiegowe są zależne od użytej głowicy zabiegowej i głębokości penetracji fali ultradźwiękowej oraz jej mocy. Skuteczność zabiegu HIFU jest wysoka. Bezpośrednio po zabiegu można dostrzec poprawę kondycji skóry. Na pełne efekty przeprowadzonego zabiegu należy jednak poczekać do 90 dni, gdyż wtedy zakończy się pełen proces regeneracji i wytwarzania nowego kolagenu i produkcji elastyny. Skóra jest bardziej wygładzona, zagęszczona oraz poprawia się jej napięcie. Zabieg zapewnia również redukcje zmarszczek (palacza i kurzych łapek), odmłodzenie owalu twarzy, opóźnienie procesu starzenia się skóry, zmniejszenie opadających policzków oraz rozstępów i blizn, spaleniu tkanki tłuszczowej, obkurczeniu i wzmocnieniu tkanki mięśniowej.
Metoda HIFU wykorzystywana jest najczęściej w liftingu skóry twarzy oraz szyi. Rzadziej przeprowadza się zabieg HIFU w okolicach brzucha, talii, pośladków, piersi, kolan, ud oraz ramion. Najczęstszym celem wykonania zabiegu w wymienionych partiach ciała jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej, wymodelowanie sylwetki, korygowanie i likwidowanie rozstępów, blizn czy przebarwień. Zabieg HIFU popularny jest wśród kobiet, które mają zwiotczałą skórę po porodzie lub po utracie dużej masy ciała.
Przeciwwskazania oraz skutki uboczne zabiegu HIFU
W efekcie zabiegu HIFU istnieje bardzo małe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Zazwyczaj jest to utrzymujące się przez kilka godzin lekkie zaczerwienienie oraz przez kilka dni może dokuczać lekka nadwrażliwość i bolesność w miejscu wykonywania zabiegu. W bardzo rzadkich sytuacjach może dojść do przemijającej parestezji zakończeń nerwowo-czuciowych.
Zalecania pozabiegowe
Osoba, która poddała się zabiegowi HIFU, powinna przez tydzień zachować ostrożność, by nie podrażniać wrażliwej skóry. Przez ten czas niezalecane jest złuszczanie skóry poddanej działaniu ultradźwięków. Pierwsza doba po zabiegu wymaga też ostrożności podczas żucia i śmiania się, a także wstrzymania się z wysiłkiem fizycznym. W ciągu miesiąca po zabiegu nie należy przyjmować leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych – wyjątkiem jest tu paracetamol.
Efekty procedury HIFU można zauważyć już dobę lub dwie po zabiegu, ale końcowy rezultat obserwuje się po trzech miesiącach.