Sposób działania lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Urządzenie emituje światło, które pochłaniają mieszki włosowe z melaniną. Następnie światło zmieniane jest na ciepło, w efekcie czego zniszczeniu ulegają elementy włosów odpowiadające za ich wzrost. Należy pamiętać, że laser oddziałuje skutecznie na włosy będące w fazie aktywnego wzrostu (anagen). Te, które w danym momencie są w innej fazie, a więc zaniku czy spoczynku, są obojętne na jego działanie. Z tego powodu zaleca się wykonanie depilacji w serii zabiegów (minimum 4), powtarza się je co 4-12 tygodni. Pacjenci z cienkimi i jasnymi włosami powinni pamiętać o tym, że w ich przypadku rezultaty mogą być słabsze. Aby je wzmocnić, zwykle konieczne są dodatkowe zabiegi, bez nich jasne włoski pozostaną jedynie przerzedzone.
Depilacja laserem diodowym przyczynia się do trwałego zniszczenia mieszków włosowych. Jest to bezpieczna metoda usuwania owłosienia, gdyż nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia skóry. Ta metoda depilacji jest polecana zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zabiegi mogą obejmować różne partie ciała, w tym pachy, okolice bikini, plecy czy twarz.
Częstymi i jednocześnie naturalnymi objawami występującymi po zabiegu są czasowe obrzęki oraz zaczerwienienia skóry, które samoistnie znikają po upływie 2-3 dni. W tym czasie nie należy używać dezodorantów ani antyperspirantów. Zalecane jest stosowanie fotoprotekcji w miejscach objętych działaniem lasera.
Przygotowanie do zabiegu:
Przeciwwskazania do zabiegu: